ULTRA BAĞLAMA

Dünyada ve Türkiye’de Kompozit Enstrüman Üretimi ve Ses Kalitesi

Enstrüman üretiminde kullanılan malzeme genelde ağaçlardan elde edilir. Dünyada müzik enstrümanı (gitar, keman) üretiminde kompozit malzeme kullanımı yaygındır. Yapılan çalışmalar ve denemeler sonucunda doğal malzemeye çok yakın tınlayan, hatta daha üstün özellikler kazandırılmış enstrümanların üretimi hız kazanmıştır. Kompozit malzemenin enstrüman üretiminde tercih edilmesinin temel nedeni, çelikten daha hafif ve son derece sağlam olmasıdır.

Ultra Kompozit Bağlama

Türkiye’de ilk kez kompozit malzeme kullanarak üretimini yaptığımız bağlamaya “Ultra Bağlama” adını verdik. Ultra Bağlama’nın en büyük avantajlarından biri mukavemettir. “Kırılmaz Bağlama” da denilebilir.

Kalıpla üretimi yapılan bağlama teknesinin geometrik formunun standart oluşu, bastan tize tüm ses tonlarını dengeli olmasına imkân vermektedir.

Ultra Bağlama’nın teknesi ve sapı aynı kompozit malzemedendir; yekparedir. Dolayısıyla klasik bağlamada rastlanan esneme (çekme, sap atma) sorunları yaşanmamaktadır. En önemli özelliklerinden biri de, soğuk ya da sıcak hava şartlarından neredeyse hiç etkilenmemesidir.

Ultra Bağlama’nın diğer elemanları (kapak,sap,burgu,eşik, perde)   geleneksel malzemeden yapılmıştır.

Kapak:Ladin

Sapın iç kısmı:Kelebek

Burgu:Pelesenk-Akçaağaç